Meg szoktam kérdezni tréningen, hogy vajon egy konferencia előadójának mikortól kell odafigyelnie arra, hogy mit és hogyan csinál.
Van, aki erre azt mondja: „Hát onnantól, amikor elkezd beszélni!”
Pedig nem!
Képzeled csak el a helyzetet, a konferanszié azt mondja: „Fogadják szeretettel következő előadónkat…” és rámutat az oldalt várakozó előadóra. A 200 főnyi közönség pedig ettől a pillanattól kezdve már azt az embert figyeli, aki még meg sem szólalt, aki még csak most indul el, hogy fellépjen a színpadra és besétáljon középre.
De az a pár lépés, amit a színpadon megtesz, az vagy felépíti őt, mint embert és szakembert, vagy éppen leépíti. Az a pár lépés kulcsfontosságú, mert az első benyomást bizony nem lehet megismételni.
Jó, de akkor mire kell figyelni, amikor az ember egy ilyen helyzetben bevonul?
Például a lépések hosszára. Az, aki túl hosszúakat lép – gondolván, hogy ezzel majd tekintélyt szerez – inkább a mesebeli hétmérföldes csizmát idézi, és a mozgása hiteltelen lesz. Az, aki túl kicsit lép, az meg nem tűnik úgy, mint akire hallgatni kéne.
Egyébként van egy foglalkozás, vagy inkább hivatás, melynek képviselői jellemzően mindig kicsiket lépnek: a gésák.
Miért lépnek kicsit a gésák? Azért, mert szűk a szoknyájuk? Jó felvetés..
De ezek szerint Japánban van egy egész országra kiterjedő rettentő összeesküvés, mert valakik az összes gésa szoknyáját direkt ilyen szűkre varrják!
Neeeem..
Azért varrják szűkre a szoknyát, hogy a viselőik kicsiket lépjenek, ezzel is azt üzenve, hogy „Nem én vagyok a fontos, ne engem figyelj, én azért vagyok itt, hogy a szolgálatodra legyek.” Ez pedig nem az a kép, amit egy előadó szeretne magáról sugározni, miközben azt akarja elérni, hogy az előtte ülő 200 ember megtegye, amit mondd nekik.
Szóval, ha felkonferálnak, figyelj oda arra, hogy az a pár lépés, amíg bevonulsz középre a közönség elé, az magabiztos, stabil benyomást keltsen, többek között azáltal, hogy megfelelő hosszúságúak a lépéseid.
Ha többet akarsz tudni a nyilvánosság előtti beszéddel kapcsolatban, akkor olvasd el a „BESZÉLJ magabiztosan mások előtt” című könyvet. https://sooszoltan.hu/beszelj-magabiztosan-masok-elott/