Vannak, akiknek fel sem tűnik, és vannak, akiknek annyira zavarja a fülét, hogy ha egyszer rákerült a figyelmük, hogy az előadó gyakran ismétli a szavakat, akkor onnantól kezdve nem is nagyon tudnak a tartalomra figyelni, és ettől lesznek idegesek.
Tudod, mint amikor nézed a tájat a vonat ablakából, aztán egyszer csak észreveszed, hogy egy bogárka mászkál az üvegen és onnantól nem tudsz a tájra figyelni, mert állandóan a bogarat veszed észre.
Az első mondatban említett két hozzáállás viszont azonnal meg is adta a választ, hogy neked mennyire kell figyelned a szóismétlésre.
A közönségtől függ.
Nem győzöm hangsúlyozni: nincs annál rosszabb, mint amikor valaki attól való félelmében, hogy nem lesz elég jó, nem lesz tökéletes és nem állja meg a helyét az angol Királyi udvarban, inkább visszatartja magát attól, hogy bármit is csináljon!
Hát ha simán munkatársak előtt beszélsz, vagy ismerősök előtt, akik magas ívből letojják, hogy te retorikailag mennyire vagy a csúcson, akkor kit érdekel, hogy ismételsz szavakat?
Ha viszont egy kicsit magasabb elvárásokra számítasz, idegen közönségnek adsz elő, vagy fontosabb helyzetben beszélsz, akkor érdemes odafigyelni erre is.
De tudod, milyen végtelenül egyszerű a helyzet kezelése?
Úgy hívják: szinonima szótár.
A magyar nyelv csodálatos, egy-egy gondolatra van 5-10 szavunk, ami közel hasonló jelentéssel bír.
Például arról akarsz beszélni, hogy amikor az ember „megy” edzésre, akkor mi mindent érez magában.
De a „MEGY” szót már annyiszor használtad…
Hát nézd, ezeket mind használhatod, ha passzol a szövegkörnyezethez.
„Jár, járkál, mászkál, slattyog, kullog, ballag, mendegél, bandukol, lépeget, lépdegél, lépdel, cammog, sétál, kutyagol, tipeg, baktat, battyog, poroszkál, gyalogol, totyog, kolbászol, andalog, cselleng, kódorog, lépked, caplat, kóvályog, gyüszmékel, sétálgat, csoszog, lépdes, cirkál, kóricál, talpal, császkál, korzózik, botorkál, jár-kel, lézeng, kószál, lődörög, bóklászik, flangál, kóborog, csatangol, lófrál, ténfereg, csavarog, tekereg, tébolyog, tévelyeg, bolyong, őgyeleg, kujtorog, barangol, kóborol, tántorog, csámborog, sétafikál, vándorol, szédeleg, téblábol, csalinkázik, kóringyál, lébecol, karistol, bódorog, ődöng”
Nem csináltam mást, csak beütöttem az online szinonimaszótárba azt, hogy „megy”.
Szóval ne aggódj azon, hogy mi van, ha nem beszélsz elég választékosan.
Sok helyen erre nincs is szükséged!
Ahol meg szükséged van rá, oda meg fel tudsz készülni.
További hasznos szakmai információk a „BESZÉLJ magabiztosan mások előtt” című könyvben. Vedd meg! https://sooszoltan.hu/beszelj-magabiztosan-masok-elott/
Volt szerencsém egy ilyen előadót hallgatni.
Jókat mondott,lelkes volt, mégsem tetszett igazán.
Nem tudtam eldönteni,hogy nagykèpű -e,vagy ezzel szeretné a zavarát leplezni.
Rögtön az jutott eszembe hogy mennyire ráférne egy kèpzèseden részt vennie!!!
Hááát, köszi Emmy, jóleső igazán!
Milyen kár, hogy néha ilyen apróságokon csúszik el valam, mert közben lehet, hogy remek szakember volt felkészült és nagyon jót akart…